Nacionalinis ir miesto savivaldoje atstovavimas
Atstovavimas nacionaliniu mastu
LR Seimas
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Dalyvauta aktualiuose Lietuvos Resbublikos Seimo komitetų posėdžiuose svarstant visus su aukštuoju mokslu, studentų (-čių) socialine padėtimi, su atskirų studentų (-čių) grupių (pavyzdžiui, negalią turinčių studentų (-čių), užsieniečių ar rezidentų (-čių)) teisiniu reglamentavimu susijusius klausimus, diskutuojant, teikiant pasiūlymus, išsakant studentų (-čių) nuomonę bei teikiant ekspertines įžvalgas.
LR Seimo Švietimo ir mokslo komitetas**
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Aktyviai įsitraukta į komiteto svarstymus po dar ankstesniame laikotarpyje mūsų pateikto siūlymo dėl socialinės dimensijos aukštajame moksle apibrėžimo, alternatyvaus stojimo kelio formavimo principų, kurie turėtų sudaryti sąlygas į aukštąjį mokslą patekti mažiau reprezentuojamoms grupėms, tačiau nesukurti situacijos, kai alternatyviu keliu tiesiog didinamas masiškumas. Po diskusijų buvo priimti Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimai, kurie užfiksuoja socialinės dimensijos plėtros sampratą, numato galimybes valstybei finansuoti papildomas socialinės, akademinės, informacinės, finansinės pagalbos priemones bei užtikrina alternatyvią Antrąją stojimo eilę.
Teikti siūlymai ir pastabos svarstant Įstatymo pakeitimo projektą dėl studentų (-čių) studijų metu atliekamų praktikų apmokėjimo mechanizmo. Deja, į siūlymus rasti būdų užtikrinti apmokamas studentų (-čių) praktikas nebuvo atsižvelgta, sulaukus daug pasipriešinimo, Įstatymo pakeitimo projektui nebuvo pritarta.
Dalyvauta Laikinosios Seimo ir akademinės bendruomenės bendradarbiavimo grupės susitikimuose.
LR Seimo Sveikatos reikalų komitetas (SRK)
Studentų atstovės – Neda Žutautaitė, Kamilė Marcinkevičiūtė
Ataskaitiniu laikotarpiu atstovauta medicinos studentams (-ėms) bei rezidentams (-ėms) siekiant, jog nebūtų patvirtintas vėl bandytas teikti įstatymų pakeitimo projektas, kuriuo siūloma valstybės finansuojamas rezidentūros studijas baigusiems (-ioms) už studijas 2–4 metus atidirbti regionų pirminės sveikatos priežiūros įstaigose.
Taip pat įsitraukta į Medicinos praktikos, Odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatymų pakeitimų projektų svarstymus ir diskusijas, po kurių, Seimui pritarus, įtvirtintas nuoseklus gydytojų rezidentų (-čių) darbo užmokesčio augimas, taip pat nebeegzistuos jaunesniojo (-sios) ir vyresniojo (-sios) gydytojo (-os) rezidento (-ės) statusas ir yra įtvirtinta vadovo (-ės) ir gydytojo (-os) rezidento (-ės) mentoriaus (-ės) sąvokos.
LR Seimo Užsienio reikalų komitetas (URK)
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Ataskaitiniu laikotarpiu atstovauta užsienio studentams (-ėms) Seimo Užsienio reikalų komitete, siekiant sukurti kuo palankesnį užsieniečių teisinį reglamentavimą. Tarp mūsų teiktų siūlymų: atsisakyti ribojimo užsieniečiams (-ėms) dirbti ne daugiau kaip 20 valandų per savaitę; leidimus laikinai gyventi išduoti iki 6 mėnesių ilgesniam negu numatomam studijų laikotarpiui, o prašymo nagrinėjimo laikotarpiu studentams (-ėms) nemokamai išduoti ekvivalentų dokumenta, kuris leistų teisiškai būti Lietuvos Respublikoje, ar numatyti teisę užsieniečiui (-ei) būti Lietuvos Respublikos teritorijoje prašymo nagrinėjimo laikotarpiu; atsisakyti teisinės nuostatos įgyti ne mažiau kaip 40 studijų kreditų per vienerius studijų metus; užtikrinti teisę nepilnamečiams (-ėms) dalyvauti ne tik bendrajame ugdyme, bet ir studijuoti aukštojo mokslo pirmosios pakopos bei vientisųjų studijų programose Lietuvoje; inicijuoti LR Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimus, numatant visiems užsieniečiams (-ėms) studentams (-ėms) privalomojo sveikatos draudimo apmokėjimą valstybės lėšomis studijų laikotarpiui. Seime buvo priimtos įstatymo pataisos, kurios panaikino darbo laiko studijų metu apribojimą, kitiems siūlymams nebuvo pritarta, jų atsisakyta arba jie neįtraukti. Atitinkami siūlymai toliau pateikti Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai rengiant užsieniečių pritraukimo ir integracijos strategiją.
LR Vyriausybė
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Ataskaitiniu laikotarpiu dalyvauta tarpinstituciniuose pasitarimuose ir plenariniuose LR Vyriausybės posėdžiuose pasisakant LR Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimų klausimais. Prisidėta prie Vyriausybės išvadų rengimo įstatymų projektams bei ilgalaikės valstybės strategijos „Lietuva 2050" projekto rengimo.
LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM)
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Ataskaitiniu laikotarpiu prisidėta prie skirtingų klausimų kėlimo, nagrinėjimo, dalyvauta pasitarimuose bei teikti pasiūlymai aukštajam mokslui gerinti.
Aktyviai dalyvauta ŠMSM darbo grupių veikloje:
ŠMSM darbo grupė dėl mokslo ir studijų institucijų studijų veiklos pasiekimų vertinimo ir finansavimo modelio atnaujinimo
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Ataskaitiniu laikotarpiu prisidėta prie Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rengiamos skatinamojo finansavimo aukštosioms mokykloms už studijų kokybę tvarkos, konkrečių rodiklių, kurie bus skatinimo sistemos pagrindu ir formuos aukštųjų mokyklų prioritetus kokybei gerinti, studijų rezultatyvumo, tarptautiškumo, studentų įdarbinimo į mokslo, meno ir studijų veiklas absolventų karjeros sėkmingumo bei studijų prieinamumo aspektais.
Po darbo grupės diskusijų parengtas ir jau dabar patvirtintas ministrės įsakymas dėl Mokslo ir studijų institucijų studijų veiklos pasiekimų vertinimo, valstybės biudžeto skatinamojo finansavimo už studijų veiklos pasiekimus lėšų paskirstymo mokslo ir studijų institucijoms, duomenų, kurių reikia siekiant atlikti studijų veiklos pasiekimų vertinimus, teikimo ir mokslo ir studijų institucijų studijų veiklos pasiekimų vertinimo kriterijų svorio koeficientų nustatymo tvarkos aprašo.
ŠMSM darbo grupė dėl socialinės dimensijos plano rengimo
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Inicijuotas socialinės dimensijos aukštajame moksle plano rengimas, VU SA ankstesniu pasiūlymu įtraukus tai į Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planą ir priėmus Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimus, kurie įpareigoja ministeriją patvirtinti socialinės dimensijos plėtros prioritetus.
Rinktos užsienio patirtys rengiant socialinės dimensijos planus, duomenys ir analizė dabartinės mažiau reprezentuojamų grupių situacijos Lietuvoje. Analizuotos jau egzistuojančios priemonės bei barjerai, su kuriais susiduria mažiau reprezentuojamos grupės. Rengta pirminė plano versija, kurios pagrindai buvo pristatyti VU SA kartu su ministerija organizuotoje socialinės dimensijos konferencijoje.
ŠMSM darbo grupė dėl 2024 m. konkursinių eilių sudarymo
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Aktyviai dalyvaujama darbo grupėje, kuri rengia 2024 m. konkursinių eilių stojantiesiems (-čiosioms) į aukštąjį mokslą mechanizmus, kadangi, pasikeitus Švietimo bei Mokslo ir studijų įstatymams, nuo 2024 m. keičiasi stojimo į kolegijas ir universitetus sąlygos, atsiranda Antroji konkursinė eilė, skirta mažiau reprezentuojamoms aukštajame moksle grupėms. Darbo grupėje teikiame siūlymus dėl galimo konkursinių eilių sudarymo mechanizmo, siekiant užtikrinti maksimalų sklandumą, skaidrumą ir teisingumą socialinės dimensijos aspektu.
ŠMSM darbo grupė dėl Aukštųjų mokyklų pedagoginių darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo gairių rengimo
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Įgyvendinant XVIII Vyriausybės programos priemonių planą, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje suburta darbo grupė aukštųjų mokyklų pedagoginių darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo gairėms rengti ar atnaujinti. Darbo grupėje buvo įvertintos dabar egzistuojančios gairės, jų kontekste pasiūlyti pakeitimai dėl tarpkultūrinių kompetencijų kėlimo bei siūlyta iš esmės persvarstyti dėstytojų karjeros modelį, akademiniams darbuotojams taikomų reikalavimų dermę, pedagoginių kompetencijų reikšmę juose.
ŠMSM darbo grupė dėl doktorantų socialinės apsaugos garantijų
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Darbo grupės suburta pateikti švietimo, mokslo ir sporto ministrei siūlymus dėl doktorantų socialinių garantijų teisinio reglamentavimo tobulinimo. Kelių mėnesių trukmės darbo grupės veikloje buvo atidžiai išnagrinėtas dabartinis doktorantūros teisinis reguliavimas, ypač liečianti doktorantų (-čių) socialines garantijas dalis, apžvelgtos gerosios užsienio patirtys, bendros doktorantūros studijų pakopos organizavimo tendencijos. Iš jų gryninti pasiūlymai: didinti LMT projektinio finansavimo apimtis; skatinti mokslo programose, projektuose įdarbinti doktorantus (-es) sukuriant privalomą sąlygą projektui finansuoti arba skiriant papildomus balus vertinant; numatyti lankstesnį doktorantūros modelį trukmės aspektais bei sustiprinti mokslo ir studijų institucijų veiklos ar doktorantūros vertinime doktorantų (-čių) įdarbinimo sąlygą. Ateities vizijai pateiktas siūlymas išbandyti pilotinį grant'ų finansavimo modelį, siekiant užtikrinti doktoranto (-ės) socialines garantijas juos (-as) įdarbinant.
ŠMSM darbo grupė dėl užsieniečių ir užsienio lietuvių pritraukimo ir integracijos strategijos
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Įgyvendinant XVIII Vyriausybės programos priemonių planą, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje suburta darbo grupė dėl užsieniečių ir užsienio lietuvių pritraukimo ir integracijos strategijos parengimo. Darbo grupės kontekste išgrynintos visos šiuo metu užsieniečiams (-ėms) kylančios problemos, atvykus gyventi ir studijuoti į Lietuvą: nuo vizų išdavimo tvarkų iki socialinės, sveikatos apsaugos, paslaugų prieinamumo anglų kalba, lietuvių kalbos mokymosi galimybių. Iš šių dabar kylančių iššūkių ir rengtas strateginio dokumento projektas, kuriame bus numatyta tiek bendra šalies kryptis ir tikslai siekiant pritraukti užsieniečius (-es), tiek finansiniai įrankiai ir paskatos (stipendijos, paskolos ir pan.), migracijos politikos klausimai, informacijos sklaida, studijų tarptautiškumo kokybės lūkestis, prieinamas arba nemokamas sveikatos draudimas, atviros darbo rinkos bei lietuvių k. mokymo prioritetai ir priemonės.
Be veiklos darbo grupėse, su ŠMSM taip pat bendradarbiauta:
Toliau nuosekliai teikiant siūlymus plėsti negalios stipendiją gaunančių asmenų ratą bei sujungti šiuo metu egzistuojančias kelias stipendijų rūšis sumažinant administracinę naštą studentams (-ėms);
Atnaujinant valstybės remiamų paskolų sistemą, siekiant didesnio jautrumo studentams (-ėms) su sudėtinga finansine padėtimi, kartu su Valstybiniu studijų fondu rengiamas pasiūlymas sistemai tobulinti;
Teikėme siūlymus stebėti studentų (-čių) atliekamų praktikų kokybę bei patiriamus kaštus, siekiant užtikrinti jų kompensavimą;
Pateikti pasiūlymai ir atnaujinta studentų (-čių) pilietinių, mokslinių, verslumo, kūrybinių ir sportinių projektų finansavimo tvarka;
Kreiptasi dėl bendrabučių, susidūrus su iššūkiais rugsėjo mėnesį, kai aukštosios mokyklos negalėjo priimti visų norinčių studentų (-čių). Derintasi dėl studentams (-ėms) teikiamų būsto nuomos mokesčio dalies kompensavimo mechanizmų, paramos aukštosioms mokykloms, norint plėsti bendrabučių infrastruktūrą;
Valstybinio studijų fondo Valdybos klausimu siekiant įtraukti 2 studentų atstovus (-es) į Valdybos sudėtį. Nors Vyriausybės nutarimu nuostatai nebuvo atnaujinti, ŠMSM į Valdybą savo atstove delegavo VU SA Prezidentę.
LR Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Studentų atstovės – Neda Žutautaitė, Kamilė Marcinkevičiūtė
VU Rezidentų Taryba ir toliau aktyviai dalyvavo, kurdama pakopinių kompetencijų modelio procesą, kuriuo siekiama gerinti rezidentūros studijų kokybę, užtikrinti tarptautinius medicinos studijų kokybės standartus. Prisidėta svarstant rezidentūros studijų programų trukmę, įvedant minimalaus profesinės praktikos atlikimo trukmės rodiklius ir naujos rezidento mentoriaus (-ės) funkcijas. Iki pat įstatymo pakeitimo etapo ir toliau dalyvauta svarstymuose dėl Medicinos praktikos įstatyme planuojamos rezidentų (-čių) apmokėjimo peržiūros.
Teikta griežta, prieštaraujanti pozicija dėl Seimo Sveikatos reikalų komitete kilusios iniciatyvos riboti rezidentų (-čių) laisvą pasirinkimą po studijų numatant kelerių metų po studijų baigimo atidirbimą viešosiose Lietuvos asmens sveikatos priežiūros įstaigose.
Inicijuoti pokalbiai, susitikimai ir teikta griežta, prieštaraujanti pozicija Sveikatos apsaugos ministerijos Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komitetui performuoti, kai be pagrindo pašalinti sudėtyje buvę tiesioginiai studentų (-čių) atstovai (-ės) ir sukurtos naujos ekspertų tarybos, kurių veikla išplėsta iki visų sveikatos mokslų, ne tik rezidentūrose, poreikio planavimo. Taip pat nepritarta, kad ekspertų taryboje aukštųjų mokyklų studentų (-čių) atstovus (-es) pakeistų Lietuvos studentų sąjungos atstovai (-ės), kadangi Vilniaus universiteto Studentų atstovybė nepriklauso Lietuvos studentų sąjungai ir ši neturi jokių įgaliojimų atstovauti Vilniaus universiteto studentams (-ėms). Į siūlymus Sveikatos apsaugos ministras neatsižvelgė, sveikatos sistemos specialistų (-čių) rengimo pokyčiai buvo įgyvendinti, kai tam nepritarė visos sveikatos mokslų studentams (-ėms) atstovaujančios organizacijos. VU SA atstovės įtrauktos į ekspertų komisijas.
LR Krašto apsaugos ministerija (KAM)
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Krašto apsaugos ministerijai inicijuojant šauktinių reformą, VU SA aktyviai įsitraukia stebėdama vis atsinaujinančius siūlymus bei teikdama studentų (-čių) nuomonę, kadangi viena reformos ašių yra į privalomosios pradinės karo tarnybos sąrašus įtraukti ir studentus (-es).
Reaguodami į pasiūlymus pasisakėme kategoriškai prieš studijų pertraukimą dėl šaukimo privalomajai pradinei karo tarnybai bei jos nesuderinimą su akademiniais procesais. Skatiname KAM taikyti priemones, kurios skatintų savanorišką tarnybą, darytų ją lankstesnę, siekiant pritraukti studentus (-es), sudaryti galimybes atlikti praktikas Lietuvos kariuomenėje, taip pat svarstyti ir alternatyvius karo tarnybos atlikimo būdus, nepanaikinant galimybės pradinę privalomąją karo tarnybą atidėti dėl studijų. Atkreipiamas dėmesys, jog stiprinant nacionalinį saugumą reikšmingu siekiu laikome ir visuomenės atsparumo stiprinimą, nuo atsparumo dezinformacijai iki įgūdžių ekstremaliose situacijose užtikrinimo, kuris šiuo metu siūlymuose nėra atspindimas.
Studijų kokybės vertinimo centras (SKVC)
Studentų forumas – Studijų kokybės vertinimo centro neformali darbo grupė, kurioje dalyvauja Lietuvos aukštųjų mokyklų studentų (-čių) interesams atstovaujančių organizacijų atstovai (-ės).
Ataskaitiniu laikotarpiu vyko studentų forumo susitikimas, kuriame diskutuota apie studijų kokybę iš studijų dalyvių perspektyvos bei studentų (-čių) įsitraukimo į SKVC krypčių bei institucijų vertinimo procesus prasmę bei kylančius iššūkius.
SKVC sudėtyje šiais metais VU SA deleguota studentų atstovė įtraukta į Apeliacinės komisijos veiklą. Komisija nagrinėja aukštųjų mokyklų pateiktas apeliacijas dėl SKVC sprendimų dėl studijų programų, taip pat dėl galimybės vykdyti gretutinės krypties studijas vertinimo bei įvertinimo.
Į SKVC kreiptasi dėl studentų (-čių) studijų metu vykdomų praktikų kokybės, skatinant SKVC atkreipti dėmesį, kaupti duomenis ir stebėti būtent praktikų organizavimą ir kokybės užtikrinimą aukštosiose mokyklose.
Lietuvos universitetų rektorių konferencija (LURK)
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Ataskaitiniu laikotarpiu aktualiais klausimais įsitraukta į Lietuvos universitetų rektorių konferencijos posėdžius bei juose svarstomus klausimus – diskutuota dėl dėstytojų edukacinių (pedagoginių) kompetencijų ir profesinio augimo kelių, dėl universitetų teikiamos paramos Ukrainos pabėgėliams (-ėms), studentams (-ėms), tyrėjams (-oms), profesoriams (-ėms), bei dėl užsienio studentų (-čių) pritraukimo ir išlaikymo. LURK mokslo komitete pristatytas VU SA atliktas tyrimas apie studentų (-čių) mokslines veiklas, motyvaciją jose dalyvauti bei egzistuojančias priemones bei barjerus. Kartu su LURK kreiptasi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją dėl bendrabučių infrastruktūros plėtros priemonių bei diskutuota privalomosios pradinės karo tarnybos reformos kontekste.
Lietuvos mokslo taryba (LMT)
Studentų atstovė – Neda Žutautaitė
Ataskaitiniu laikotarpiu pakartotinai kreiptasi į LMT dėl paramos studentų (-čių) organizuojamiems mokslo renginiams, siekiant, jog studentų (-čių) organizuojami aukšto lygio mokslo renginiai būtų skatinami ir finansuojami nepriklausomai nuo to, kurio kurso ar pakopos studentai (-ės) juos organizuoja. Reaguodama į pakartotinius VU SA kartu su Vilniaus universitetu kreipimusis, LMT išplėtė paramos gavimo priemones akademinėms asociacijoms, tad nuo šiol bet kurios studijų pakopos ir studijų formos studentų (-čių) organizuojami mokslo ir mokslo populiarinimo renginiai galės pretenduoti į LMT finansavimą.
Atstovavimas miesto lygmeniu
Vilniaus miesto savivaldybė ir Jaunimo reikalų Taryba (JRT)**
Ataskaitiniu laikotarpiu Vilniaus miesto savivaldybės Jaunimo reikalų taryboje keltas klausimas dėl studentų (-čių) apgyvendinimo situacijos mieste, JRT parengta pozicija, kuri pateikta savivaldybės Tarybai. VU SA Prezidentė kaip jaunimo atstovė deleguota į darbo grupę, rengusią Vilniaus miesto savivaldybės Jaunimo politikos koncepciją, bei šiuo metu Vilniaus jaunimo organizacijų sąjungos išrinkta į Vilniaus jaunimo reikalų tarybą.