Raštai
Dėl užsieniečių teisinės padėties įstatymo pakeitimo projekto
📝 Nuoroda
Skaityk raštą čia.
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė, kreipdamasi į LR Seimo Žmogaus teisių komitetą, išreiškė pastebėjimus ir pasiūlymus dėl užsieniečius (-tes) studentus (-tes) liečiančio Užsieniečių teisinės padėties įstatymo: atsisakyti numatyto užsieniečių studentų (-čių) darbo apimties apribojimo, pratęsti leidimo laikinai gyventi išdavimo trukmę, atsisakyti nuostatos įgyti ne mažiau kaip 40 kreditų per vienerius studijų metus. Taip pat atkreiptas dėmesys į laikino leidimo gyventi Lietuvoje išdavimo ir prašymų nagrinėjimo procesų trukmę, išreikštas siūlymas nagrinėjimo laikotarpiu studentams (-ėms) nemokamai išduoti ekvivalentų dokumentą teisėtam buvimui LR teritorijoje bei būtinumą suteikti studentams (-ėms), turintiems (-čioms) laikiną leidimą gyventi ar vizą, nemokamą sveikatos draudimą. Taip pat pasiūlytas pakeitimas, apibrėžiantis nepilnamečių prieglobsčio prašytojų teises ir pareigas, siekiant užtikrinti teisinį saugumą iš Ukrainos atvykstantiems (-čioms) studentams (-ėms), dar nesulaukusiems (-ioms) pilnametystės. Į siūlymą atsisakyti darbo apimties ribojimo atsižvelgta, kiti siūlymai sulaukė prieštaravimų Seimo užsienio reikalų komitete. Po Įstatymo pakeitimo, likusius siūlymus VU SA pateikė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos sudarytoje darbo grupėje dėl užsieniečių pritraukimo ir integracijos strategijos.
Dėl lėšų skyrimo valstybinių aukštųjų mokyklų bendrabučių infrastruktūros gerinimui
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė kartu su Lietuvos studentų sąjunga, Lietuvos universitetų rektorių konferencija ir Lietuvos kolegijų direktorių konferencija bendru raštu LR Vyriausybei ir LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pateikė prašymą skirti papildomų lėšų aukštųjų mokyklų bendrabučių plėtrai, renovacijai, modernizavimui ir paramai studentams (-ėms). Po siūlymų pateikimo Švietimo, mokslo ir sporto ministerija inicijavo susitikimą su suinteresuotomis šalimis, po kurio įsipareigota peržiūrėti Vyriausybės taikomas priemones bendrabučių infrastruktūros gerinimui.
Kreipimasis dėl Odontologijos ir Burnos priežiūros studentų (-čių) klinikinės praktikos tvarkos
Vilniaus universiteto studentų atstovybė kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentų atstovybe ir Studentų odontologų asociacija teikė siūlymus ir pastebėjimus Lietuvos Respublikos odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos bei Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymų pakeitimams. Išreikštas prašymas ir palaikymas siekiui tikslinti odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos klaidų apibrėžtis, numatant studentų (-čių), dėstytojų bei atitinkamos srities gydytojo odontologo atsakomybes ir sąlygas. Taip pat pasiūlyta teisiškai užtikrinti, kad studento mokymosi proceso metu padaryta žala paciento sveikatai neturės įtakos ateityje bei nebus palikta paties studento, atliekančio praktiką, atsakomybei. Sveikatos apsaugos ministerija atkreipė dėmesį į pateiktus siūlymus, patikinant, jog bus inicijuoti siūlyti pakeitimai.
Dėl nacionalinės sveikatos sistemos specialistų (-čių) rengimo poreikio formavimo struktūrų pokyčių
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė kartu su Vilniaus universiteto Rezidentų taryba, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų atstovybe ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Studentų atstovybės Rezidentų taryba pasisakė prieš Nacionalinės sveikatos sistemos specialistų rengimo valstybinio užsakymo formavimo komiteto performavimą, kuriuo be pagrindo pašalinti sudėtyje buvę tiesioginiai studentų (-čių) atstovai (-ės). Taip pat nepritarta, kad ekspertų taryboje aukštųjų mokyklų studentų (-čių) atstovus (-es) pakeistų Lietuvos studentų sąjungos atstovai (-ės), kadangi Vilniaus universiteto Studentų atstovybė nepriklauso Lietuvos studentų sąjungai ir ši neturi jokių įgaliojimų atstovauti Vilniaus universiteto studentams (-ėms). Į siūlymus Sveikatos apsaugos ministras neatsižvelgė, sveikatos sistemos specialistų (-čių) rengimo pokyčiai buvo įgyvendinti tam nepritariant visoms sveikatos mokslų studentus (-es) atstovaujančioms organizacijoms.
Dėl studentams (-ėms) su negalia skiriamos paramos
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė kreipdamasi į LR Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją pateikė siūlymus LR mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo projektui, kuriuo siekiama nustatyti finansinės paramos neįgaliesiems (-iosioms) skyrimo pagrindus. VU SA pasiūlė didinti tikslinę pagal poreikius teikiamą finansinę paramą gaunančių negalią turinčių studentų (-čių) skaičių, atsisakant darbingumo lygio kriterijaus ir iš esmės didinant paramos prieinamumą, taip pat atsisakyti akademinių skolų taikymo kriterijaus, siekiant gauti stipendiją neįgaliesiems (-iosioms), bei užtikrinti finansavimą aukštosioms mokykloms, kuris būtų skirtas tiesiogiai studentų (-čių) su negalia studijų prieinamumui didinti, studijų proceso individualizavimui organizuoti. Pagal pateiktus siūlymus šiuo metu yra rengiamos Įstatymo pakeitimo projekto pataisos.
Dėl mokslo ir studijų institucijų studijų veiklos pasiekimų vertinimo tvarkos aprašo
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė, reaguodama į Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rengiamą mokslo ir studijų institucijų studijų veiklos pasiekimų vertinimo kriterijų svorio koeficientų nustatymo, duomenų studijų pasiekimams vertinti teikimo, studijų veiklos pasiekimų vertinimo, valstybės biudžeto lėšų už studijų veiklos pasiekimus skirstymo mokslo ir studijų institucijoms tvarkos aprašą, teikė siūlymus papildyti studijų rezultatyvumo vertinimą, skatinimą už trečiosios pakopos studijų rezultatyvumą kriterijumi numatant ne absolventų studijų baigimo laiką, o laiku apgintą disertaciją. Taip pat į fiksuojamą studijų ar laiko iki disertacijos gynimo trukmę neįtraukti laiko, kurį studentas (-ė) praleidžia dėl ligos ar nėštumo, gimdymo, motinystės (tėvystės) atostogų. VU SA siūlė finansavimą už studijų prieinamumą papildyti ir aukštųjų mokyklų teikiamomis socialinėmis stipendijomis, siekiant sumažinti socialinę atskirtį bei pakoreguoti į studijų pasiekimų kriterijų procentinius svorio koeficientus Antrosios pakopos studijoms. Į siūlymus tvirtinant įsakymą buvo iš dalies atsižvelgta.
Dėl studentų pilietinių, mokslinių, verslumo, kūrybinių ir sportinių projektų lėšų skyrimo, panaudojimo ir atsiskaitymo už panaudotas lėšas tvarkos aprašo pakeitimo projekto
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė reagavo į Švietimo, mokslo ir sporto ministrės įsakymo dėl projektinio studentų (-čių) iniciatyvų finansavimo tvarkos pakeitimo projektą, teikdama siūlymus: esant pagrįstai situacijai ir motyvuotam projekto vykdytojo prašymui, pratęsti projekto vykdymo laikotarpį, sudaryti sąlygas vykdyti tarptautines iniciatyvas (pasikviesti tarptautinės reikšmės pranešėjus (-as), lektorius (-es), moderatorius (-es), mokslininkus (-es) bei sudaryti galimybes studentams (-ėms) vykdyti mokslinius projektus be bendradarbiavimo su mokslo ir studijų institucija, jei tai yra studentų (-čių) mokslinės draugijos veikla arba studentų (-čių) organizuojamas mokslo ir mokslo populiarinimo renginys/-iai, taip siekiant didinti paramą studentų (-čių) vykdomoms mokslinėms ir mokslo populiarinimo veikloms. Į siūlymus tvirtinant įsakymą buvo iš dalies atsižvelgta.
Dėl Valstybinio studijų fondo valdybos sudėties
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė kartu su Lietuvos studentų sąjunga teikė siūlymą dėl Valstybinio studijų fondo Valdybos sudarymo, reikalaudamos į VSF Valdybos sudėtį įtraukti du studentų atstovus. Po siūlymo pateikimo VU SA Prezidentė į VSF Valdybą buvo deleguota kaip Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovė.
Dėl studentų (-čių) praktikos organizavimo gerinimo
Vilniaus universiteto Studentų atstovybė Lietuvos Respublikos Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai bei Studijų kokybės vertinimo centrui teikė siūlymus studentų (-čių) praktikos organizavimo situacijai Lietuvoje gerinti. Buvo siūloma atlikti išsamią praktikų kokybės stebėseną ir teikti rekomendacijas aukštosioms mokykloms nuolatinei praktikų kokybei gerinti bei užtikrinti, kad aukštosios mokyklos būtų įsipareigojusios kompensuoti studentų patirtas išlaidas praktikos metu.